Darmowa dostawa przy zamówieniu powyżej 99 zł
Blog

Oblicze zakupoholizmu

twarz zakupoholizmu

Oblicze zakupoholizmu

Słysząc słowo „uzależniony”, pojawia się nam przed oczami obraz osoby zniszczonej przez życie, która gubiąc się w stworzonych przez siebie ramach, zatraciła poczucie realnych wartości. Tak mówimy o alkoholiku, narkomaniie, itp. Nałogów jest wiele i mają różne oblicza.

Uzależnienie od zakupów. W naszym społeczeństwie ma inne oblicze. Jest uważane za znak dobrobytu i osobistego sukcesu, co nie jest prawdą. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o czas, energię i bardzo o to co najważniejsze – o zdrowie.

Problemy osób uzależnionych

Głównym problemem zakupoholizmu jest to, że zakupoholicy nie są świadomi powagi swojej choroby. Zwykle nie uważają tego za bardzo poważne i wierzą, że nadal kontrolują swoje słabości. Z reguły ta tendencja nie prowadzi do innych problemów poza finansowymi. Jeśli jednak dana osoba zdaje sobie sprawę, że jest uzależniona od zakupów, lepiej skonsultować się ze specjalistą, zanim sytuacja się pogorszy.

Uzależnienie od zakupów jest niezwykle niebezpieczne. Każdy robi zakupy, co nie oznacza, że ​​całe nasze społeczeństwo potrzebuje terapii. Zakupoholik odczuwa niesamowicie silną potrzebę kupienia innej rzeczy, której nie zawsze potrzebuje. Wchodzi do sklepu tylko popatrzeć, a do domu wraca z kolejną parą spodni lub torebką. I nawet nie zauważa, ile pieniędzy na te rzeczy wydał.

Wiele osób pyta, jak dowiedzieć się, czy są zakupoholikami, czy nie. Jest jeden prosty test, który możesz wykonać. Jeśli twój dom jest pełen niepotrzebnych rzeczy, które kupiłeś, ale nigdy nie używasz, musisz jak najszybciej rozwiązać ten problem!

zakupoholizm

Jakie podłoże ma problem ludzi zakupoholików?

Źródłem tego niebanalnego problemu może być niska samoocena, zaburzenia emocjonalne, materialistyczne podejście do spraw codziennych. Czasami kupując dwudziestą parę złotych kolczyków, chcemy na chwilę zapomnieć o problemach, które nas otaczają. Radość z drobiazgów, które sami stworzyliśmy, jest krótkotrwała i powierzchowna. Poczucie winy pojawia się w następnej fazie. Mając te pozornie nieszkodliwe objawy, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z psychologiem, zanim posuniemy się w tym procesie za daleko. Zakupoholicy są bardzo wpływowi.

Co zrobić kiedy zauważamy nasz problem ? Zakupoholizm

samokontrola zakupoholizm

Nie jesteś sam. Uzależnienie od zakupów dotyka około 8% populacji i częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Mimo że większość osób z tym schorzeniem nie jest leczona, istnieją sposoby na kontrolowanie swoich pragnień i zerwanie z nałogiem.

Skoncentruj się na tym, czego naprawdę chcesz w życiu. Uzależnienie od zakupów to sposób na odwrócenie uwagi od swoich prawdziwych problemów i potrzeb. Zamiast robić zakupy, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę chcesz od życia i jak możesz to osiągnąć. Jeśli masz ochotę na zakupy, zapisz powody, dla których chcesz robić zakupy zamiast chodzić do sklepów. Jeśli masz dużo wolnego czasu, zastanów się nad wolontariatem lub hobby, aby mieć mniej czasu na zakupy.

Zrób listę przed zakupem czegokolwiek. Zapisz każdy przedmiot, który musisz kupić przed wyjściem z domu. Zaznacz je, gdy je otrzymasz, aby uniknąć dwukrotnego zakupu lub zapomnienia czegokolwiek. Staraj się trzymać listy bez względu na to, jak kuszące mogą wydawać się inne produkty w sklepie; jeśli nie ma go na twojej liście, nie kupuj tego! Nie chodź też na zakupy, gdy czujesz się zestresowany lub zdenerwowany, ponieważ te emocje mogą utrudnić Ci realizację planu.

Co jeśli samokontrola jest zbyt trudna? Uzależnienie od zakupów

Leczenie tego typu uzależnienia (uzależnienie od zakupów) jest możliwe przy pomocy terapeuty. Może pomóc przezwyciężyć nałogi, nie tylko od zakupów, ale także od używek czy hazardu. Terapeuta musi umieć słuchać swoich pacjentów, nie osądzając ich ani nie próbując ich do czegoś przekonać. Terapeuta powinien także umieć zrozumieć pacjenta, pomóc mu znaleźć rozwiązania i zaproponować alternatywne opcje dla osób uzależnionych od zakupów.

Zakupoholik powinien znać wszystkie swoje mocne strony, z których będzie korzystał w przyszłości i skoncentrować się na poprawie własnej samooceny, dodając sobie w ten sposób otuchy. Kiedy jesteśmy uzależnieni od zakupów, bardzo łatwo jest nam się oszukać, sądząc, że naprawdę potrzebujemy jakiegoś przedmiotu, który tylko zwiększy nasze długi. Dlatego zanim znów ruszymy w pośpiech, warto przyjrzeć się, jak ważne są dla nas zakupy.

Sztuczne rzęsy – zalety i wady.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
 • Sold
 • Shipping
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping
0
0